Są takie chwile, kiedy brakuje nam pomysłu czym zająć dziecko, aby oderwać go od monitorów tabletów czy smartfonów. To co u mnie zawsze działa, to propozycja wspólnej zabawy. Dzieci nam nie odmówią, co więcej będą zachwycone!!

Idealną formą wspólnej zabawy są gry rodzinne. Organizowanie rodzinnych turniejów może stać się świetną tradycją. Warto zacząć od najmłodszych lat dziecka. Dzięki temu zarezerwujemy dla siebie czas naszego nastolatka w przyszłości. Te wspólne chwile pozwolą na zacieśnianie więzi i budowanie relacji.

Poza tym, jeśli dziecko zainteresuje się grami, zawsze mamy gotowy pomysł na prezent.

Wspólna gra dostarczy nam emocji i często dużo śmiechu, co ma znaczący wpływ na samopoczucie i redukcję stresu. Gry drużynowe uczą działania w zespole i odgrywają dużą rolę w integracji. Świetnie nadają się na imprezy i urodziny.

Do wyboru mamy tysiące różnych propozycji od klasyki, takiej jak chińczyk, szachy, warcaby czy scrabble, aż po planszówki i gry zręcznościowe. Dla młodzieży jest sporo gier wzorowanych na popularnych grach komputerowych. To na pewno dobra alternatywa do spędzania czasu przed komputerem.

Gra planszowa może też spełniać rolę edukacyjną. Tematów gier edukacyjnych jest bez liku, więc jeśli potrzebujemy wsparcia dla dzieci to mamy taką możliwość. Najwięcej propozycji edukacyjnych jest dla pierwszych klas szkolnych i dotyczą matematyki, geografii, biologii i wielu innych dziedzin nauki.

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, więc warto od najmłodszych lat proponować taką formę zabawy, a na pewno będę z tego same korzyści. A w co grać?

Dla najmłodszych będą to gry, które nie wymagają umiejętności czytania, a więc proste gry planszowe, gry zręcznościowe lub obrazkowe gry pamięciowe. Dla nieco starszych dzieci mamy niezliczone możliwości wyboru gier. Na pewno znajdziemy coś zgodnego z upodobaniami dzieci. Gry z bohaterami bajek i gry tematyczne dopasowane do pasji dzieci sprawią, że będzie to świetny prezent.

Warto też wybrać takie, w których sami będziemy mieli dobrą zabawę. Nasza radość, na pewno się dziecku udzieli i tym, bardziej będzie to dobry, wspólny czas.

Moje TOP 5 -  propozycja do wspólnej zabawy z dziećmi:

1. Gra planszowa Potwory do Szafy 
Potwory do szafy gra

To świetna gra pamięciowa z pięknymi ilustracjami i dreszczykiem emocji! Gra przeznaczona dla dzieci od 3 do 8 lat i ma kilka wariantów, aby można było dopasować poziom trudności do wieku dziecka.

Głównym zadaniem jest przegonić straszne potwory do szafy. Te straszne potwory boja się zabawek, więc aby je pokonać trzeba znaleźć kartę z obrazkiem zabawki, której boi się potwór.

Gracze wygrywają, gdy uda im się zagonić wszystkie stwory do szafy.

Gra pozwoli oswoić dzieci ze strachem, bo przecież potwory nie są takie złe:-)

2. Gra zręcznościowa Spadające Małpki

Gra zręcznościowa dla dzieci od 5 roku życia. Super pomysł na grę z całą rodziną!
Gra polega na wyciagnięciu wszystkich patyczków z pnia drzewa, tak aby zrzucić jak najmniej małpek.
spadające małpki


3. Gra 5 sekund

Gra dla dzieci od 8 lat, choć są też wersje Junior dla nieco młodszych. Gra polega na odgarnięciu w ciągu 5 sekund odpowiedzi na pytania w losowanych kartach. Pytania są proste, ale czy pod presją czasu się uda? Wygrywa ten kto pierwszy dojdzie do mety. Świetna propozycja na rodzinne rozgrywki.

Gra 5 sekund4. Monopoly Polska jest Piękna

Wyjątkowa edycja klasycznej gry ekonomicznej, która zabierze Cię w podróż po pięknej Polsce. Podróżuj samochodem po Polsce i kupuj zabytkowe i ciekawe miejsca. Gra na kilka na dłużej, więc jest trafioną propozycję na chłodne popołudnia z rodziną. Dziecko otrzyma dawkę informacji o Polsce i oczywiście nauczy się podstaw ekonomii. W ofercie jest jeszcze wiele wersji tej gry, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Gra jest dla dzieci od 8 lat. Są też wersje dla dzieci od 6 lat.

monopoly
5. Scrabble


To już klasyk wśród gier, który od lat z sukcesem radzi sobie na rynku. Lubiana gra wśród dorosłych i starszych dzieci. Warto zachęcać do tej gry od najmłodszych lata, bo ma walory edukacyjne i poszerzy słownictwo dzieci. Gra jest od 10 lat, ale są wersje dla dzieci od 6 lat oraz wersje do nauki angielskiego.


scrabble