Piasek kinetyczny – domowa piaskownica

 

Kilka lat temu, kiedy poszukiwałam nowej aktywny zabawy dla syna, trafiłam na ofertę piasku kinetycznego dla dzieci. Długo się nie zastanawiając kupiłam zestaw z foremkami i to był strzał w dziesiątkę. Fantastyczna zabawa piaskiem w środku zimy i w dodatku w domu. Sama odnalazłam w tym przyjemność i tym samym była to jedna z tych ulubionych form spędzania czasu z synem. No poza lekkim bałaganem tuż „po”, ale warto. Tym bardziej, że nie jest to zabawa na pięć 15 minut.

Piasek kinetyczny, często nazywany piaskoliną jest bezpieczny, nie brudzi rąk i ma świetną konsystencję mokrego piasku. Dzięki konsystencji piasek kinetyczny idealnie nadaje się do budowaniu zamków, babek i innych budowli. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia, a jak wiadomo dzieciom jej nie brakuje. Mój syn uwielbia wykorzystywać piaskolinę do zabawy w odkrywcę. Najpierw zakupuje figurki z klocków, a później je odkrywa. Można wykorzystywać do zabawy narzędzia i figurki z zestawów, ale jestem pewna, że sam piasek też wystarcz. W dziecięcym pokoju znajdzie się wiele rzeczy, które do tej zabawy się świetnie sprawdzą. Wystarczy tylko zorganizować podkładkę lub folię, aby łatwiej było posprzątać po zabawie nie gubiąc przy tym cennego piachu.

Piasek kinetyczny świetnie się sprawdzi jako plac budowy, do którego możemy wykorzystać wszystkie budowalne autka. Daje także dużo możliwości zabawy edukacyjnej – możemy bawić się w pisanie na piasku, formułowanie kształtów czy też brył.

To świetna zabawa zarówno dla dziewczynek jak i chłopców. Piasek kinetyczny można wykorzystać do zabawy w kuchnię. Uformuj placek i potnij na kawałki jak ciasto lub pizzę. Można wykorzystać gotowe zestawy z foremkami do wypieku ciasteczek prosto z cukierni. Dla chłopców zestawy z narzędziami lub pojazdami.

Z czasem piasku ubywa, ale nic nie szkodzi, ponieważ można dokupić pojedyncze opakowania z piaskiem. Dostępne są różne kolory, dzięki czemu możemy zabawę urozmaicić. Jeśli piasek dobrze przechowujemy w opakowaniu to będzie służył lata. Nie ma też obawy, że zabawa się znudzi. U mnie minęło 4 lata od pierwszego zakupu i nadal do tego wracamy, zwłaszcza zimą lub deszczową porą.

Jakie ja widzę zalety taką zabawą u dziecka?

  • relaksuje i wycisza
  • rozwija wyobraźnię
  • uczy cierpliwości
  • ćwiczy motorykę i zdolności manualne
  • stymuluje koordynacje ruchowo-wzrokową
  • dostarcza dużo radości z zabawy
  • można wykorzystać do nauki krojenie, posługiwania się nożem

Z czego się składa piasek kinetyczny i czy jest bezpieczny?

Czym różni się piasek kinetyczny od zwykłego piasku? To taki sam piasek 2w 98%, który zawiera oleje silikonowe (polimery)2%. Jest to bezpieczne dla dzieci, a substancja ta sprawia, że piasek jest lejący i przelatuje między palcami.

Można zrobić piasek kinetyczny domowym sposobem, używając oczyszczonego piaski, skrobi ziemniaczanej i wody. Przepisy są dostępne w sieci, choć nie będzie taki piasek miał aż takich właściwości jak Super Sand.

Dodatkowym atutem piasku jest to, że jest pozbawiony alergenów i może być rozwiązaniem dla dzieci, które nie mogą bawić się w piaskownicy podwórkowej.

Osobiści kupuję piasek o barwie naturalnej, ale te kolorowe też cieszą się powodzeniem.

Jeśli ktoś nie próbował takiej zabawy to zachęcam.